Tryskací helmy aneb kterou si vybrat? 

Ing. Ivo Bojas

      

Jak a podle čeho vybrat vhodnou tryskací helmu je stále se opakující otázka. Na trhu jich je celá řada a my jsme pro Vás připravili informace o výhodách těch nejzajímavějších typů helem a také pár porovnání z praxe.

     

Základní funkce tryskací helmy

Obr. 1 Nylonová kápě

Bezpečnost a pohodlí operátora ručního tryskacího zařízení by měla být prvořadou záležitostí. Kromě dostatečně odolné tryskací kombinézy je nedílnou součástí výbavy operátora bytelná tryskací kukla neboli helma. Helma slouží především k ochraně hlavy a krku před abrazivem odrážejícího se od povrchu tryskaného objektu. Dále chrání operátora před vdechnutím prachových částic vznikajících rozbíjením abraziva o povrch objektu a nečistotami, které se naopak z povrchu tryskáním odstraňují. V neposlední řadě slouží helma také jako zvuková izolace ohromného hluku uvnitř tryskacího boxu. Vzduch proudící z kompresoru přes vzduchový filtr do helmy umožňuje nejen dýchání, ale zabraňuje také mlžení skel. 

Součástí každé helmy je tzv. kápě – ta je buď z plastového (nylonového) materiálu, někdy též nazývaného jako bisonyl, nebo z kůže. 

Obr. 2 Kožená kápě

Kápě chrání krk a trup před odraženým abrazivem a prodlužuje zároveň životnost tryskací kombinézy na nejchoulostivějších místech. Zatímco nylonová kápě je obecně určena na lehčí anebo kuličkové abrazivo (balotina, písek či ocelové kuličky), těžší kožená kápě je žádoucí při použití agresivnějšího ostrohranného abraziva jako např. korund nebo ocelová drť. 

Komplet helmy dále obsahuje dýchací hadici (tzv. husí krk) s regulátorem proudu vzduchu a tlumičem hluku, vzduchovou hadici a stojanový vzduchový filtr (HAF – Helmet Air Filter) s náplní aktivního uhlí zachytávajícím vzdušnou vlhkost a olejové části z kompresoru. 

Užitečným volitelným příslušenstvím může být klimatizační jednotka umožňující ohřev či ochlazování vzduchu do helmy a zajištění většího komfortu pro operátora.

         

Typy tryskacích helem

Obecně můžeme tryskací helmy rozdělit podle několika kritérií, například dle typu průzoru:

  • s přímým hledím, tj. rovným a obdélníkovým 
  • s tzv. panoramatickým hledím, které je širší a zaoblené na stranách helmy. 

Dále záleží na materiálu průzoru:

  • vnější průzor helmy ze skla a případně mřížky
  • vnější průzor je tvořen sadou rychle odnímatelných fólií, které nazýváme trhací fólie. 

Sklo je možné použít jen u helem s přímým hledím a je vhodnější na ostré a tvrdé abrazivo, jelikož je odolnější poškrábání při otírání hledí od ostrých prachových částic. Trhací fólie po opotřebení zase šetří čas při výměně staré za novou, jelikož si jich může operátor jednoduše instalovat do hledí helmy několik za sebou a poté je postupně strhávat. 

     

Jak tedy vybrat helmu?

Jednou z věcí, která činí výběr helmy zábavnější, je ta, že nemůžeme například objektivně určit, zda je vhodnější helma s rovným hledím nebo naopak panoramatickým. Dokonce ani nelze jednoznačně doporučit, jestli preferovat lehčí helmu nebo naopak bytelnější. Tisíc lidí, tisíc chutí. Někdo upřednostňuje široké panoramatické hledí díky lepší orientaci v prostoru a lepšímu pocitu bezpečí například při tryskání vysokých konstrukcí. Jiní operátoři volí skleněný průzor jištěný drátěnou mřížkou pro maximální prodloužení intervalu výměny skla za nové.

      

Porovnání

Porovnali jsme pro Vás dvě nejpopulárnější helmy: Extreme s rovným hledím a Nova 3 s hledím panoramatickým. Níže si popíšeme jejich typické vlastnosti a ukážeme jejich hlavní přednosti.

     

Tryskací helma Extreme/ Commander s rovným hledím

Jedna z nejprodávanějších a nejkvalitnějších helem na trhu vyniká svou robustností a typickým pogumováním, které významně tlumí dopad odraženého abraziva a výrazně snižuje hlučnost. Je vyrobena z lehkého skelného vlákna vyztuženého polyesterem. Přestože je helma robustní, není zároveň těžší než jiné běžné helmy. Kvalitní materiálové zpracování je pro tuto helmu vůbec typické. Například přezka rámečku (dvířek) hledí je z lehkého odolného kovu. Jiné helmy mají přezky plastové nebo gumové a ty tak díky tomu patří mezi často opotřebené náhradní díly. 

Skleněné obdélníkové hledí helmy Extreme je v porovnání s jinými helmami poněkud užší, zato je ale chráněno mřížkou, která prodlužuje viditelnost, resp. životnost skla. Toto je velká výhoda tehdy, když si operátor utírá rukávem zaprášené hledí – skleněné hledí s mřížkou se prostě hned nepoškrábe. Jelikož je sklo spotřební součástí helmy, dokáže mřížka ušetřit náklady za jeho výměnu, která není tak častá.

Helma se dodává v drtivé většině s odolnou koženou kápí, která zvyšuje její celkovou odolnost a bezpečnost při tryskání ostrohranným abrazivem. Jak jednoduše nasadit kápí na helmu Commander zjistíte v našem videu

Obr.3 – Helma Extreme/ Commander zvaná komanderka

      

Tryskací helma NOVA 3 s panoramatickým hledím

Oproti výše uvedené helmě Extreme je Nova 3 lehčí, avšak také odolná a především vysoce komfortní helma s panoramatickým hledím a jedinečným uchycením trhacích štítků, které umožňuje uchycení až 50 štítků najednou, díky jejichž výměně může operátor ušetřit až 45 minut denně. Helma je jednou z nejlehčích a nejkomfortnějších helem na trhu vůbec a obsahuje vnitřní polstrování uchycené suchým zipem. Toto polstrování výborně tlumí hluk a suchý zip umožňuje snadnou výměnu polstrování, které se dokonce může vyprat v konvenčních pracích prostředcích. 

I u helmy Nova 3 lze kápí jednoduše nasadit na helmu, jak je vidět ve videu

Obr. 4 – Tryskací helma Nova 3

       

Co rovněž odlišuje helmy řady Nova od jiných značek, je možnost dokoupení příslušenství, které jiné helmy nemají. Jednak je to komunikační zařízení Talk umožňující komunikaci s operátorem uvnitř boxu, mezi operátory tryskajícími velké konstrukce anebo na velkou vzdálenost při venkovních zakázkách. 

     

     

Dále bychom určitě zmínili silné tryskací světlo upevněné v drážce na temeni helmy a napojené na akumulátor za pasem – není tedy třeba dokupovat trafo a operátor není omezen délkou přívodního kabelu.

      

        

       

Srovnávací parametry nejpoužívanějších helem na trhu

Kromě helem Extreme a Nova 3 jsme srovnali i další oblíbené helmy na trhu. Přehled jejich základních parametrů najdete v níže uvedených tabulkách.

      

Materiálové parametry

 

 

NázevBarvaTyp průzoruMateriál hledíPlášť
Apollo 100zelenáobdélníkový, rovnýfólie nebo sklonylon / kůže
Apollo 600červenápanoramatický, zaoblenýfóliepouze nylon
Apollo 50, 60červenápanoramatický, zaoblenýfólienylon / kůže*
Extremetmavě modráobdélníkový, rovnýsklo + mřížkanylon / kůže
P4 (Panorama)černá (dříve žlutá)panoramatický, zaoblenýfólienylon / kůže**
Astrozelenáobdélníkový, rovnýfólienylon / kůže
Nova1zelenáobdélníkový, rovnýfólie nebo sklo + mřížkanylon / kůže
Nova 2000zelenápanoramatický, zaoblenýfólienylon / kůže
Nova 3zelenápanoramatický, zaoblenýfólienylon / kůže

* Populární helmy Apollo 50 a 60 se díky chybějící certifikaci od letošního roku dále nevyrábějí, náhradní díly jsou dosud k mání

** Helma Panorama se již několik nevyrábí, helma P4 je její ekvivalent s kompatibilními náhradními díly

Obr. 5 - Tryskací helma P4 (náhradu za helmu Panorama)

     

Fyzikálně mechanické parametry

 

NázevHmotnost (kg)Velikost průzoru (mm)Tlak (bar)Spotřeba vzduchu (l/min)Provozní teplota
Apollo 1003 - 3,5180 x 1245 - 8 160 - 200-6°C až 40°C
Apollo 6003 - 3,5380 x 1405 - 8 160 - 200-6°C až 40°C
Apollo 50, 603 - 3,5380 x 1405 - 8 160 - 200-6°C až 40°C
Extreme3 - 3,5166 x 1125 - 8 160 - 200-10°C až 60°C
P4 (Panorama)3 - 3,5296 x 116 5 - 8 160 - 2000°C až 50°C
Astro2,1155 x 975,5 - 7,5170 - 250-10°C až 60°C
Nova 12,2180 x 1305,5 - 7,5180 - 325 -10°C až 60°C
Nova 20002,2205 x 955,5 - 7,5170 - 250-10°C až 60°C
Nova 32,3300 x 1405,5 - 7,5170 - 250-10°C až 60°C

     
Závěr

Jakou helmu si tedy máme vybrat? Pokud se budeme rozhodovat mezi desíti až dvanácti nejběžnějšími helmami používanými na našem trhu, můžeme s klidným svědomím říci, že s žádnou helmou nešlápneme vedle. Cenové rozdíly mezi jednotlivými typy nejsou vhledem k průměrné životnosti nijak dramatické. Kvalita a životnost helmy závisí také na mnoha subjektivních parametrech (typ prostředí, druh abraziva, způsob zacházení atd.). To, co můžeme ovlivnit, a na co bychom se měli kromě ekonomických aspektů zaměřit, je komfort a pocit bezpečí pro operátora. Doby, kdy dva a více operátorů sdílejí jednu helmu, bude snad brzy už minulostí. Pokud je proces tryskání pouze doplňkovou činností výrobního programu, postačí jednoduchá levnější helma s nylonovou kápí. Pokud je tryskání celosměnné, je na místě investovat do maximálního pohodlí. Ideální řešení je takové, kdy si každý operátor vyzkouší několik typů helem a sám se dle vlastního gusta rozhodne. 

          

Máte-li jakékoliv dotazy k tryskacím helmám nebo obecně k tryskání, napište nám. Poradíme s výběrem i s vhodnou aplikací.

       

Mgr. Radana Brábníková

Ing. Pavel Medvec

Ing. Michaela Pospíšilová

Alena Valchařová

Renáta Sabolová

Bc. Jana Kmeťová